Most bemutatjuk egyesével a B-vitamin család tagjait!
A B-vitaminok elengedhetetlenek az idegrendszer megfelelő működéséhez és az immunrendszer erősítéséhez. Szerepet játszanak a szív egészségének megőrzésében, valamint a haj és a bőr szépségének fenntartásában is.
A mindennapokban rengeteg a feladat, határidők határolják életünket, rohanunk ... stb.
Célszerű kiegészíteni az étrendet a B-vitamin család tagjaival, mivel ezek vízoldékony vitaminok, így könnyen kiürül a szervezetből.
B1-vitamin (Tiamin) - Segíti az energiatermelésben és az idegrendszer megfelelő működésében, így Agyserkentő vitaminnak tekinthető. Fontos szerepe van továbbá: a szénhidrát anyagcserében, a megfelelő szívműködés támogatásában.
Hiánya ritka, azonban a túl sok feldolgozott élelmiszer (pl. gyorséttermi és félkész, gyorsfagyasztott ételek) fogyasztása úgynevezett „magas kalóriatartalmú alultápláltsághoz” vezethet, mivel ezekben az élelmiszerekben jellemzően kevés a hasznos tápanyag. Továbbá, ha a vitamin felszívódása zavart szenved, aminek oka lehet többek között: lisztérzékenység, diabétesz, gyomorszűkítő műtét, HIV-fertőzés, alkoholbetegség, vízhajtó szerek alkalmazása mellett az idősödés.
Legjobb B1-vitamin forrásaink a gabonafélék héja, az élesztő, a teljes kiőrlésű gabonafélék és a belőlük készült péksütemények, a hüvelyesek, a dió- és mogyorófélék, a húsok (főleg a sertéshús) és a máj.
B2-vitamin (Riboflavin) - Elősegíti a sejtek egészségét és az energiatermelést. De a szervezetben betöltött szerepe sokrétű, főleg az aminosavak (a fehérjék építőelemei) és a zsírsavak lebontásában, ezen kívül a szöveti légzésben, az oxidatív funkciókban, a méregtelenítésben és a nyálkahártyák épségének fenntartásában töltenek be fontos szerepet.
Egyes állapotok és betegségek megnövelhetik a hiány kialakulásának kockázatát. Ezek lehetnek: alkoholbetegség, hosszan tartó (krónikus) stressz, bél- és májbetegségek, pajzsmirigy-túlműködés, elhúzódó láz, hasmenés, fertőzések, komolyabb sérülések (pl. égési sebek).
Hiányának kockázati tényezője az állati eredetű élelmiszerek és tejtermékek kerülése, különösen várandósság alatt. Ezért a részben vagy teljes mértékben növényalapú étrend (vegetarianizmus és vegánizmus) mellett fontos a B-vitaminok pótlásáról gondoskodni.
Legjobb B2-vitamin forrásaink a tej és tejtermékek, a zöldség- és főzelékfélék, a húsok, a máj, vese, tojás és a gabonafélék.
B3-vitamin (Niacin) - Kulcsfontosságú a bőr egészségének és az idegrendszer megfelelő működésének fenntartásában, illetve az emésztési folyamatokban. Hozzájárulhat a szív- és érrendszer egészségének megőrzéséhez, mivel csökkentheti a rossz koleszterin szintjét a vérben és javíthatja a véráramlást.
Hiányára hajlamosíthat az alkoholbetegség és az alultápláltság.
A legjobb B3-vitamin források az állati eredetű élelmiszerekben, például a húsokban, a halakban, a tojásban és a tejtermékekben. Emellett a gabonafélékben, a diófélékben és a zöldségekben is megtalálható.
B5-vitamin (Pantoténsav) - Támogatja a mentális teljesítményt és az energiatermelést. Némely esetben „stresszellenes” vitaminként is emlegetik.
Ha gyakran tapasztaljuk, hogy ég a talpunk, érzékeny a sarkunk, netán lehangoltak, kimerültek vagyunk; izomgörcsök vagy gyakori fejfájás gyötör minket, akkor előfordulhat, hogy a szervezetünkben nincs elegendő B5-vitamin. Bőrön alkalmazva a B5-vitamin a sebgyógyulásban is segít. A faggyútermelést is szabályozza, csökkentheti a pattanások megjelenését. Hiánya csak súlyos alultápláltság esetén figyelhető meg.
A legjobb B5-vitamin forrásunk az avokádó, de emellett a görög joghurt, a tej, a brokkoli és a fodros kel, illetve a szárnyasok, a tonhal, és a marhamáj is.
B6-vitamin - Fontos szerepet játszik az aminosavak és fehérjék anyagcseréjében, az esszenciális zsírsavak anyagcseréjében az idegrendszer és az immunrendszer egészségében, és a bőrfelület épségében.
Egyes állapotok és betegségek megnövelhetik a hiány kialakulásának kockázatát. Ezek lehetnek: veseproblémák, alkoholbetegség, dohányzás, tápcsatorna betegségei (pl. lisztérzékenység, Crohn-betegség), autoimmun betegségek, májproblémák, cukorbetegség, fogamzásgátló szedése, pajzsmirigy-túlműködés, komoly sérülések, égések, hosszan tartó stressz.
Legjobb B6-vitamin forrásaink a máj, a hús, tejtermékek, szárazhüvelyesek, élesztő, tojássárgája, barna liszt és az ebből készülő pékáruk, kukorica, zöldségfélék.
B7-vitamin (Biotin) - Elősegíti a haj, bőr és körmök egészségét.
A B7-vitamin hiánya normál táplálkozás mellett ritka, azonban hajlamosít rá az alkoholbetegség. A várandós nők egy részénél is megfigyelhető az alacsonyabb szintje. A biotin szintjének csökkenését okozhatja továbbá a hosszabb távú antibiotikum-szedés és a dohányzás is.
A legjobb B7-vitamin forrásaink: marhamáj, főtt tojás, sertéshús, édesburgonya, sárgarépa, karfiol, élesztő, olajos magvak.
B9-vitamin (Folsav) - Esszenciális a sejtosztódáshoz, különösen fontos a terhesség alatt. Szabályozza az oxigént szállító vörösvértestek létrehozását.
Hiányában a magzatnál idegrendszeri fejlődési zavarok, velőcsőzáródási rendellenesség jöhet létre. Felnőtteknél hiányában, ami gyakran B6 és B12 vitaminhiánnyal társul, szív- és érrendszeri betegségek, daganatos betegségek és demencia, gondolkodási zavarok léphetnek fel. A legújabb kutatások szerint hiánya növelheti a koraszülés kockázatát is. Hiány alkaulhat ki alkoholbetegségben, rossz felszívódást okozó emésztőszervi betegségek és beavatkozások miatt (lisztérzékenység, a bél gyulladásos állapotai stb.),
Legjobb B9-vitamin forrásaink: sötétzöld leveles zöldségek,babfélék, mogyoró, tojás, teljes kiőrlésű gabonák,máj.
B12-vitamin - Nélkülözhetetlen az idegrendszer működéséhez és a vörösvérsejtek képződéséhez.
Hiányát okozhatja: kiegyensúlyozatlan vegetáriánus vagy vegán étrend; felszívódáshoz szükséges intrinsic faktor hiánya (pl. gastritis esetén); gyomorsav hiánya (pl. egyes reflux-, illetve gyomorfekélygyógyszerek miatt); műtétek, amelyek a gyomrot vagy a felszívódás helyét, a vékonybél utolsó szakaszát érintik; alultápláltság, idősödés, egyéb felszívódási zavarokat okozó betegségek (pl. Crohn-betegség, lisztérzékenység), túlzott alkoholfogyasztás.
Legjobb B12-vitamin forrásaink: máj, vörös húsok, szárnyasok, tojás, halak (főleg lazac), kagyló, tejtermékek.
Cukorbetegeknek, inzulinrezisztenseknek fokozottan ajánlott a B3-; B7-; B12-vitaminok szedése.
Gyógytündér Gyógyszertár Kartal
Az összes reakció:
1414